Vai esat pamanījuši, ka klasē pirmajos solos ir daudz brīvu vietu? Vai zināt, kāpēc? Tur parasti sēž tie, kas ir ceļā uz savu mērķu virsotnēm. Vissīvākā cīņa parasti notiek par pēdējām solu rindām… Taču panākumi top pirmajās! Alpīnisti saka – pašā kalna virsotnē nekad nav drūzmas, jo augstāk kāpj, jo svaigāks kļūst gaiss un vairāk brīvas vietas. Pašā augšā tikpat kā nav konkurentu, taču tie, kas tur ir, visi ir ievērības cienīgi. (Šī rindkopa tapusi, iedvesmojoties no daudzu grāmatu autora Edgara Untāla)
Klāt maijs – esam ceļā uz virsotni, katrs savu. Un tas, cik augstu būsim pakāpušies, ir atkarīgs no līdz šim ieguldītā veikuma. Tikai tik vienkārši tas ir – KO ESI DARĪJIS PATS?
Skolotāja Gunta Kazuševa
10.klases radītās haikas (5 -7 - 5)
Medūza
Medūza ceļā,
Melnās jūras dibenā -
Beidza dzīvi tā.
Vējā
Pavasara vējš
Pavasara slotu plēš.
Domas slauka prom.
Solis
Solis dejā iet,
Ar kurpi purnā tas liek,
Lai man smieties tiek.
Uz augstā papēža
Man patīk dzīve
Uz šī augstā papēža.
Karuselī es!
Dzīves ilgums
Tu sarežģīta.
Arī pavasarī ziedi
Ir tik gaistoši.
Skolēnu sasniegumi aprīlī
Latgales reģiona 3.atklātajā angļu valodas olimpiādē 8.klases skolniekam GVIDO IGAUNIM 3.vieta (skolotāja Zigrīda Zapāne); 9.klases skolniecei MĀRAI SEMULEI 3.vieta (skolotāja Zigrīda Zapāne).
Skatuves runas konkursā “Vuolyudzāni”:
1.-4.klašu grupā AIVIS LIPSKIS ieguva 1.vietu (skolotāja Inguna Butkāne);
9.-12.klašu grupā VIKTORIJA SEMULE – 3.vietu (skolotāja Gunta Kazuševa);
JĀNIS KEIDĀNS – 3.vietu (skolotāja Gunta Kazuševa).
Tradicionālās dziedāšanas konkursa "Dziesmu dziedu, kāda bija 2016" finālā Rīgā skolnieces RAMONA TRAUBERGA UN ILVIJA TUTĀNE ieguva III pakāpes diplomus.
Rēzeknes un Viļānu novadu skolēnu tautu deju kolektīvu skatē
1.-4. klašu kolektīvam I pakāpe (skolotāja Silvija Bokta);
6.-7. klašu deju kolektīvam I pakāpe (skolotāja Silvija Bokta);
8.-9.klašu kolektīvam I pakāpe (skolotāja Silvija Bokta);
10.-12.klašu kolektīvam – augstākā pakāpe (skolotāja Silvija Bokta).
Ekoskola – odziņa Dricānu vidusskolai
Dricānu vidusskola ir ekoskola, nu jau 5 gadus! Un visu šo laiku tās koordinatore ir bijusi skolotāja Sandra Saulīte, kura ar savām idejām un rīcību iedvesmo apkārtējos. Jubilejas reizē intervija ar viņu.
Kā radās ideja iesaistīties ekoskolu programmā?
Kopš sevi atceros Dricānu vidusskolā (esmu absolvējusi šo skolu), visu laiku te notiek dažādas ar vidi saistītas aktivitātes. Tāpēc 2011.gada maijā bijušajai skolas direktorei Sarmītei ieminējos, ka labi būtu, ja mūsu skolai būtu ekoskolas statuss – vēl viena “odziņa” Dricānu vidusskolai… Un vienā jaukā vasaras dienā “pienāca zvans” no Sarmītes, lai es atbraucu uz skolu. Sarmīte bija jau sameklējusi Vides fonda mājaslapu, pieteikuma veidlapu utt. … Un tā jau 5 gadus Dricānu vidusskola veiksmīgi darbojas ekoskolu programmā.
Kādi ir tradicionālie pasākumi mūsu skolā, kas ir saistīti ar šo programmu?
Katru gadu mums kā ekoskolai ir sava pētnieciskā tēma un daudz dažādu aktivitāšu. Protams, ir arī tādi pasākumi, kuri mūsu skolā ir kā tradīcija, piemēram, ekolabumu izstāde – degustācija, starptautiskā rīcības diena, dažādas radošās darbnīcas (novada dienās), labdarības tirdziņi, meža olimpiāde (1. – 4.kl.), putnu būrīšu gatavošana, ekosalidojumi.
Kādi ir lielākie ieguvumi un sasniegumi mums kā ekoskolai?
Man liekas, ka vislielākais ieguvums, ko mēs, visa skolas saime, esam kopā nopelnījuši - starptautiskais ekoskolas zaļais karogs. Tagad mūsu visu kopējais uzdevums ir noturēt šo karogu jeb ekoskolas statusu ar savu videi draudzīgo rīcību un domāšanu. Kā otrs liels sasniegums ir skolēnu zaļās domāšanas un rīcības nodošana savām ģimenēm. Un mani patiesi priecē, ka vecāki atbalsta ekoskolas aktivitātes. Vēl viens būtisks ieguvums – skolas vārds, kas izskan saistībā ar ekoskolu –tātad atpazīstamība.
Mans personīgais prieks un gandarījums par ekoskolas paveikto – skolas rožu “upe” jeb mazā Rundāle. Pateicoties ekoskolas aktivitātēm, manas klases skolēni (kad mācījās 8.klasē) piedalījās jauno vides reportieru konkursā un ieguva 1.vietu. Naudas balvu ieguldīja skolas vides uzlabošanā – iegādājoties 50 rožu stādus. Pateicoties absolventiem, rožu skaits pieaug. Arī šogad visas rozes ir pārziemojušas un vasarā priecēs ar savu krāšņo ziedēšanu.
Ir dzirdēts, ka par godu jubilejai ir paredzēts pasākums. Kas tad ir gaidāms?
Jā, šo ideju es jau auklēju kopš septembra, jo mūsu ekoskolai 5 gadi. Tāpēc 20.maijā ir aicinātas kaimiņu ekoskolas uz starpnovadu pasākumu “Mans zaļais sapnis”. Jums jau droši vien interesē - kuras! Ciemos gaidām Rēzeknes Valsts poļu ģimnāziju (viņiem arī 5 gadi), Rugāju vidusskolu, Eglaines pamatskolu, Stacijas pamatskolu, Mežvidu pamatskolu, Riebiņu vidusskolu, Bērzpils vidusskolu. Šajā draudzības pasākumā plānotas radošās darbnīcas, dažādas iepazīšanās aktivitātes, prezentācijas, ekodiskotēka, labi pavadīta pēcpusdiena.
Kādi ir nākotnes plāni?
Par nākotnes plāniem neesmu domājusi, jo šogad vēl ir jārealizē ieplānotās ekoskolas aktivitātes, kā arī līdz 15.jūnijam jāiesniedz ekoatskaite par šajā mācību gadā paveikto, nepaveikto, plusiem un mīnusiem… Gaidīsim septembri ar labām ziņām – skolai atkal piešķirts zaļais ekokarogs.
Jums ir daudz pienākumu skolā - bioloģijas un mājturība sskolotāja, klases audzinātāja un ekoskolas koordinātore. Kā Jūs to visu spējat paveikt?
Jā, daudz. Kā daudziem no mums. Un tie ir tikai daļa no uzskaitītajiem. Nav jau tā, ka gluži visu paspēju. Bet cenšos. Bet vienu gan esmu piefiksējusi, jo vairāk pienākumu, jo labāk tos saplāno, līdz ar to visu var paspēt. Nenoliegšu, ka man ir bijuši tādi brīži, kad liekas, ka no kaut kā ir jāatsakās, jo vairs nevar paspēt, nav klātesošo atbalsta… Bet tad laiks un līdzcilvēki visu noliek savās vietās, un atkal esmu darbos iekšā.
Jums kā ekoskolas koordinātorei ir jābūt mums paraugam. Kā izpaužas Jūsu "zaļā dzīve"?
Daudzi droši vien ir pamanījuši, ka uz darbu un no darba eju kājām. Pagājšgad uz darbu braukāju ar velosipēdu. Tā ir redzamā puse. Kā lielākais vairākums domāju arī globālā mērogā – šķiroju atkritumus, izlietotās baterijas izmetu skolā tam paredzētajā konteinerā, makulatūru nododu skolā. Veikalā skatos, lai pārtika būtu veselīga, un cenšos ar savu pirkumu atbalstīt Latvijas ražotājus.
Vēlējums Dricānu vidusskolas eko draugiem?
Zenta Mauriņa kādreiz ir teikusi, ka katram pumpuram ir vajadzīgs laiks, saule, gaiss un mitrums. Tā arī mēs ar varu neko nevaram īstenot. Neatlaidība un sīksta pacietība vainago darbu un palīdz arī mazā dārzā izaudzēt krāšņas rozes. Novēlu katram no ekaskolas paņemt līdzi noderīgo, vērtīgo un zaļajā vidē sastapt, saskatīt brīnumaino!
Paldies skolotājai par interviju! Agija
Pēctalkas emocijas
Dricānu vidusskolas mācību kabineti 22. aprīlī bija neierasti tukši - ne mazi, ne lieli skolas solos nesēdēja un nepacietīgi negaidīja nozvanām zvanu, kas tos atbrīvotu no stundām. Tomēr skolā viņi visi bija. Drīzāk - skolas un Dricānu pagasta teritorijā. Katrai klasei tika iedalīta kāda teritorija, kas tad arī pašu spēkiem bija jāsakopj.
Emocijas par pašu talku skolas dienā dalījās - bija tādi, kas uzskatīja, ka mūs tagad skolas vajadzībām sāk 'paverdzināt', citi neitrāli uztvēra situāciju, kurā atradās, un darīja, kas bija jādara, bet citi ar smaidu uz lūpām izbaudīja šo laiku draugu lokā. Bija jauki redzēt, ka dažas klases patīkamo ar lietderīgo apvienoja - pēc talkas sarīkoja nelielu klases pasēdēšanu ar desiņu cepšanu.
Talkas darbs nepilnu divu stundu laikā tika paveikts. Savākti bija vairāki maisi ar atkritumiem, sagrābtas pagājušā gada rudenī sakritušās lapas, iekopta skolas priekša un pat ievākta neliela 'kolekcija' ar interesantām lietām, ko talkas laikā skolēni bija atraduši. Kā piemēru var minēt atrastos trīs kurpju pārus, šķīvju komplektu (pat labā stāvoklī) un krājkasīti.
Diena tiešām bija izdevusies - skolas teritorija tika sakopta, skolēni pēc talkas kārtīgi pabaroti, bet galvenais, ka dienā, kurā mums nebija jāmācās, tika izdarīts arī kas lietderīgs mūsu pašu spēkiem.
Sintija
Savu darbu nemainītu pret citu
Intervija ar skolas pavāri M.Mosāni
Manuprāt, skolas ēdnīca ir diezgan iecienīta vieta mūsu skolā, jo parasti skolēni visvairāk gaida vienu svarīgāko notikumu dienā - pusdienas. Lai uzzinātu, kā notiek mūsu pusdienu gatavošana, vērsos pie skolas galvenās pavāres Mārītes Mosānes.
Cik ilgi Jūs jau strādājat Dricānu vidusskolā? Kādas bija Jūsu darba vietas iepriekš?
Dricānu vidusskolā sāku strādāt 1993. gada 27. novembrī, bet skolas ēdnīcā no 1995. gada septembra. Esmu strādājusi Rēzeknē Tirdzniecības pārvaldē, kolhozā "Gaigalava".
Kā notiek pusdienu gatavošana? Kad jāpasūta produkti, un kad jāsāk gatavot?
Pusdienu gatavošana notiek pēc iepriekš izstrādātas ēdienkartes. Produkti jāpasūta iepriekš. Piemēram, sausie produkti, dārzeņi, augļi, gaļa - vienu reizi nedēļā, piens- divas reizes nedēļā, bet maize - katru dienu. Ēdiens tiek gatavots tajā dienā, kad tiek pasniegts, jo Pārtikas un Veterinārais dienests nepieļauj iespēju pusfabrikātus sagatavot iepriekšējā dienā (piem., malt gaļu, tīrīt kartupeļus).
Kādām jābūt veselīgām skolēna pusdienām?
Ir izstrādāti Ministru kabineta noteikumi Nr.172, kuros ir atspoguļotas visas prasības un noteikumi, ko drīkst un ko nedrīkst iekļaut pusdienu ēdienkartē. Sīkāk ar to var iepazīties www.likumi.lv vai personīgi pie manis.
Daudzi skolēni ir neapmierināti ar vienveidīgu ēdienkarti. Kāpēc ēdienkarte netiek mainīta?
Jau manis pieminētajos noteikumos ir norādīts, pēc cik ilga laika ēdiens drīkst atkārtoties, un šis noteikums tiek strikti ievērots.
Esmu dzirdējusi skolēnus runājam: "Kādēļ mūsu skolā nevar izvēlēties savu ēdienkarti katrai nedēļai?" Ar ko būtu jārēķinās skolēniem, ja ieviestu šādu jauninājumu?
1.-4. klases skolēniem obligāti tiek piedāvāta kompleksā ēdienkarte. Sākot ar 5. klasi, drīkst ieviest izvēles ēdienkarti. Mums šāda iespēja jau daļēji ir - skolēns var izvēlēties ēst vai nu zupu, vai otro, vai abus divus. Klāt tiek piedāvāts vai nu dzēriens, vai kompots. Ja būtu izvēle no vairākiem ēdieniem, tad:
1) būtu vajadzīgs ilgāks laiks, lai pie letes izvēlētos ēdienu;
2) dažādiem ēdieniem ir dažādas cenas, kas sarežģītu norēķinu sistēmu (visticamāk- būtu jāmaksā skaidrā naudā, jāuzstāda kases aparāts, kurš vienam no mums būtu jāapkalpo);
3) skolēnam pašam būtu jārēķina nepieciešamais kaloriju daudzums veselīgām pusdienām. Es domāju, ka šāds variants ir reāls lielajās skolās.
Kā Jūs raksturotu pavāra profesiju?
Pavāra profesija ir gan fiziski, gan morāli smaga, bet es to nemainītu pret citu vieglāku un labāk atalgotu darbu (starp citu, vienu brīdi es to izdarīju, bet tomēr atgriezos pie savas pamata profesijas).
Cikos Jums ir jāierodas darbā, lai pagūtu visu izdarīt laicīgi, un cikos beidzas Jūsu darba diena?
Mans darba laiks ir 7.30-15.30, bet darba diena faktiski sākas vismaz stundu iepriekš, lai visu laicīgi izdarītu.
Vai ēst gatavošana ir Jūsu hobijs arī ārpus darba laika?
Man patīk gan gatavot ēst, gan konservēt, gan adīt, gan tamborēt.
Liels paldies par izsmeļošajām atbildēm! Agnese
Mācību priekšmetu TOP 3
Līdz mācību gada beigām palicis vairs tikai mēnesis. Vēl tikai pēdējie kontroldarbi un ieskaites, un tad varēsim atvadīties no skolas uz 3 mēnešiem un teikt ardievas mācību stundām. Tā kā galvenais skolā mums ir mācību darbs, tad aptaujājām Dricānu vidusskolas skolēnus par diezgan aktuālu tēmu – kādi mums liekas skolā apgūstamie mācību priekšmeti. Lūk, kas mums sanācis!
1.-4. klases skolēniem
Mīļākais mācību priekšmets: sports, angļu valoda, vizuālā māksla
Mācību priekšmets, kuram visvairāk jāgatavojas: latviešu valoda, matemātika
Mācību priekšmets, kam jāgatavojas vismazāk: sports, dabas zinības, sociālās zinības
Mācību priekšmets, kurš skolā nav vajadzīgs: kristīgā mācība, angļu valoda, tāda nav
Jautrākā mācību stunda: sports, vizuālā māksla, mājturība.
5.-9.kl skolēni domā, ka mīļākais mācību priekšmets ir vizuālā māksla, sports, dabas zinības.
Mācību priekšmets, kuram vairāk jāgatavojas: matemātika, angļu valoda, pasaules vēsture un Latvijas vēsture.
Mācību priekšmets, kurš nav skolā vajadzīgs: sports, sociālās zinības, ķīmija.
Mācību priekšmets, kuram jāgatavojas vismazāk: latviešu valoda, krievu valoda, vizuālā māksla.
Jautrākā mācību stunda: mājturība, angļu valoda, bioloģija.
Vidusskolēnudomas.
Mīļākie mācību priekšmeti: sports, klases stunda, literatūra
Mācību priekšmeti, kuriem vairāk jāgatavojas: fizika, matemātika, ģeogrāfija
Mācību priekšmeti, kuri skolā nebūtu vajadzīgi: vizuālā māksla, fizika, ķīmija
Mācību priekšmeti, kuriem vismazāk jāgatavojas: krievu valoda, sports, ķīmija
Jautrākās mācību stundas: fizika, krievu valoda, matemātika
Paldies par atsaucību! Aptauju veica Keitija, Viktorija, Amanda
Sporta jaunumi aprīlī
5. aprīlī Audriņos notika vieglatlētikas daudzcīņa telpās. Mūsu skolas 2000.-2001.gadā dzimušie sportisti kopvērtējumā izcīnīja 3.vietu. 1996.-1999.gadā dzimušie - 1.vietu! Individuālajā vērtējumā Artjoms Jegorovs un Santa Kalvāne ieguva 1.vietu.
8.aprīlī Dricānu vidusskolas skolēni un skolotāji kuplā skaitā pārstāvēja skolu Rēzeknes maratonā. Kopvērtējumā mūsu skolas skolēnu piedalījās visvairāk, tāpēc skola ieguva 100 eiro inventāra iegādei!
22.aprīlī Kaunatā notika krosa stafetes. Dricānieši startēja rezultatīvi - 2004.gadā dzimušie un jaunāki ierindojās 4.vietā, 2002.-2003.gadā dzimušie 5.vietā, un 1996.-1999.gadā dzimušie izcīnīja 2.vietu.
23.aprīlī noslēdzās Rēzeknes novada junioru līgas sacensības florbolā. Fināls notika Maltas daudzfunkcionālajā sporta hallē. Mūsu puišu komanda „Lielajā kausā” izcīnīja 3.vietu. Par labāko turnīra spēlētāju tika atzīts Dagnis Troška. Dricānu meiteņu komanda nostartēja pārliecinoši, visa turnīra laikā nezaudējot nevienu spēli, ieguva 1.vietu. Par turnīra labāko vārtsargu tika atzīta Aurēlija Zariņa, un labākās spēlētājas titulu ieguva Agnese Strucka.
Prieks par sasniegumiem un balvām!:) Sporta reportiere Inga
No skolēnu darbiem
-) Lai arī kur ķertos dzejolim, viss saistās ar 7.
-) Edīte bija ļoti gribīga sieviete, ja viņa kaut ko gribēja, tad viņa pie tā stāvēja.
-) Kaut arī viņš bija sapņotājs un labsirdīgais Jāzepiņš, viņš bija sapņotājs, un, kā man liekas, tas drusku arī varētu būt uz slikto.
-) Jāzeps ar brāļiem sāka konfliktot.
-) Vārdus pēc sastāva iedala: 1) pirmatnieki; 2) atvasināti.
-) Ir vērts visu nakti negulēt, lai dabūtu labu sekmi.
-) “Zīdā un samtā tev ietērpšu, māt,
Godgaldā vedīšu noēdināt.”
-) Sāksi jaunu dzīvi ar tīru lapu.
Izrakstīja skolotāja Gunta Kazuševa